Tuesday, 22 January 2013

Zapachy i kolory Granady/ Colors of GranadaDziś zamarzyłam o ciepłym kraju. Za dużo już tych szarych i deszczowych dni (dziś nawet śnieg padał i temperatury spadły poniżej zera)! Potrzebuję słońca! Na razie jednak opcja kupienia biletu i spędzenia choć kilku dni na Karaibach czy w Australii nie wchodzi w grę, nie pozostaje mi nic innego niż powspominać kilka upalnych sierpniowych dni, które spędziłam w Granadzie. Jeśli się orientujecie w średnich temperaturach letnich Andaluzji, to wiecie, że lepiej przełożyć wizytę w tym hiszpańskim regionie na miesiąc inny niż lipiec czy sierpień. Chciałam jednak wykorzystać ostatnią okazję zwiedzenia Alhambry przed przeprowadzką do Irlandii, że zignorowałam wszystkie moje hiszpańskie koleżanki, które pukały się w głowę, jak usłyszały o moich planach.  Nie będę jednak narzekać na ponad 40 stopniowe upały, bo miasto mnie zachwyciło (mimo że po lunchu chowałam się w klimatyzowanym pokoju hotelowym i wychodziłam dopiero w okolicach 18, bo nie dało się wytrzymać na ulicy). 


Dziś nie napiszę jednak o Alhambrze, arabskim pałacu, który przyciąga tłumy turystów. Uwielbiam skupiać się na małych detalach, staram się je wyszukać i zapamiętać. O zabytkach można przeczytać w pierwszym lepszym przewodniku, ale one mogą pominąć intensywny zapach ziół, który czuć na kilkanaście metrów od katedry. Mogą pominąć, jak intensywnie białe są ściany cygańskich grot czy jak wspaniałym pomysłem chroniącym przed słońcem jest zawieszenie metrów materiału nad wąskimi ulicami. 

Zagłębiając się w Albaicin, dzielnicę arabską, można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w Maroku. Mijamy liczne herbaciarnie serwujące mocną i słodką herbatę ze świeżymi listkami mięty, słyszymy dźwięki arabskiej muzyki, mieszające się z kolorowymi dekoracjami i intensywnymi zapachami (tak dźwięki, zapachy i dekoracje mogą się przenikać i uzupełniać). 


Zbliżając się do katedry czujemy intensywny zapach ziół. Aż kręci się nam w głowie. 
Ja z Granady zapamiętałam upajający zapach mięty, intensywnie pomarańczowo kolor orzeźwiającego gazpacho, świst wachlarzy. I odkryłam, że smażone bakłażany smakują wyśmienicie polane miodem. 


Uwielbiam street art, a spacerując po Granadzie można się natknąć na prawdziwe dzieła sztuki, zasługujące na własny post. 


Nie mogę się doczekać wiosny, która mi się kojarzy właśnie z kolorami i zapachami. Gdyby teletransportacja istniała, to chętnie przeniosłabym się do Andaluzji…Today it snowed in Ireland.  And winter is not my favorite time of year. I’m already tired of gray and rainy days. I need sun! I dream of spending few days in a warm country. Unfortunately, there is no chance anytime soon to buy a plane ticket and flu to Australia or the Caribbean or Australia. What I can do instead is watch some photos from hot Agust days I spent in Granada. As you can imagine, the summer in Andalucia is sometimes infernal, and it is better to avoid visiting this region during July or August. But I really wanted to see Alhambra before moving to rainy Ireland so I ignored all my Spanish friends, who though I was crazy not to go to spend my few days of holiday on a beach. Well, I must admit that I was forced to spend few hours after lunch in  an air conditioned hotel room as it was virtually impossible to walk on the streets when it was over 40 degrees and no wind. But still, I fell in love with the city. 


Today, however, I won’t focus on Alhambra, the main reason people visit Granada. As you may have noticed, I love to focus on small details that some people tend to ignore. You can read in a guide about how beautiful certain touristic attraction is, but you won’t find the description of how intensively herbs smell there or how vibrant colors are in a city. And for me Granada was all about colors and smells (well, and high temperature and Alhambra as well). So today I’m taking you for w walk around white narrow streets.


When you get lost in the maze of narrow streets of the Albaicin district and you forget for a moment that you are in Spain, you may get the impression you are somewhere in Marocco. OR at least that is how I imagine this country is, as my visit there is still pending. You find many tea rooms serving strong and sweet tea with fresh mint leaves, you hear the sounds of Arabic music, and all those colorful decorations and intense fragrances just strengthen that impression.


When you are close to the cathedra,  the first thing you notice is an intensive smell of herbs. It’s so refreshing in summer heat! 

Every time I feel the smell of mind, I remember the days I spent in Granada. I discovered there how great a fried eggplant tastes when you drizzle it with honey. Or how refreshing a gazpacho is… Or that Spanish women really know what they are doing when using a fan.


I love street art, and Granada is full of gems. Just get yourself lost and you will come across a real piece of art! Promise a post on that soon.  


I’m really looking forward to spring, to exploring new places … Somehow, for me, winter is not a good season to travel. 

15 comments:

Aggy said...

Gorgeous Aga! I'm always torn between winter and summer. Winter is so damn cold while summer is so damn hot! Haha

I love that narrow streets, looks like a place I could get lost in. Amazing!

Ajka said...

Myślę, że bym się tam baaaaardzo odnalazła :)

Agnieszka Stasiewska said...

# Aggy- I really don't like winter, summer and especially spring are my seasons! ANd Granada is truly beautiful! I wouldn't mind going back there!

#Ajka, nie wiem, czy pamiętasz, ale wspominałam, że Tobie Granada by się podobała. Oprócz Alhambry nie ma wielkich zabytków, można za to chodzić godzinami po dzielnicach- cygańskiej, arabskiej i żydowskiej. Miasto bardzo w naszym kimacie!

Jo said...

zima też ma swoje zalety ;)
a lampy na zdjęciu piękne ;)

Travelling Milady said...

Dobrze,że mamy wspomnienia:)

monika jall said...

ah, jak przyjemnie...:)

pola said...

Bakłażan polany miodem? ale jak to? :) napisz coś więcej, bardzo mnie zaciekawiłaś!

Anonymous said...

Beautiful pictures and descriptions! I loved the winding streets of Granada and wish I could have spent more time there. You're right - at times it looks more like Morocco than Spain.

Anonymous said...

Your Vegetable Garden Can Reap The Benefits Of Good Quality
Topsoil Make The Playground Safe With Rubber Mulch

Have a look at my web-site ... konnect4plus.com
Visit my web page ... mequon tree nursery

Anonymous said...

Where are good quality places to get good free blogger
templates?. I understand of pyzam but I would really prefer
to search others, what are some good sites?.

Also visit my blog ... vaginal mesh lawsuits
Feel free to visit my homepage ; vaginal mesh lawsuits

Anonymous said...

By Matthew Goldstein and Jennifer AblanApril Brooks,
a special agent in charge of the New York field office of the Federal Bureau
of Investigation, and David Chaves, a supervisory agent,
said it is hard to predict the next wave of securities fraud, but they
add that it will have a lot to do with advances in technology and
social media. Immediately upon entering a query users are brought to a "local" results
screen which lists of course all local destinations
related to the search. In this case we are rewarded with a listing of local Chinese restaurants.

There is also a small map above the "local" listings which displays the result relations on a map, users
can also click on the map to navigate to "Bing maps".
http://www.the-dungeonmaster.com/w/index.php5?title=User_talk:JamiBurr How to Choose a Prepaid International Cell Phone Card for Optimum
Convenience One glaring example is this prank by John Hargrave where he demonstrates how he got personal information
of Verizon's CEO through his prank showing cell phone records could be easily accessed. The prank starts with Hargrave getting information about Verizon's CEO
Ivan Seidenberg through one of those 'free cell phone records' sites.
my web page > reverse phone lookup cell

Anonymous said...

I am starting a business selling various baby stuff that I make.
And I want to begin a website to be able to sell them on.
Can anyone tell me the steps which i will need
to proceed through to do this? And what is the cost?
. Thanks..

Have a look at my website ... teachdifferent.Ch
my page :: paxil lawsuit settlements

Anonymous said...

Everyone says you can't move an initial Tumlbr blog without deleting the account, but what about the second blog? I have two accounts, one which I use and one that I just started. I avoid the use of the primary blog about the old one, but I do make use of a secondary blog on a single account. Will there be any way I will move that secondary blog to my new account as being a secondary blog as well?. Thanks!.

my website ... Www.Sme-Community.Com
Have a look at my webpage :: paxil lawsuit settlements

Kasia said...

Po prostu uwielbiam Cię za te detale! :) I też z chęcią siedziałabym sobie teraz w Andaluzji, a nawet w Galicji! ;) Byle tylko w mojej ukochanej Hiszpanii... Pozdrawiam z brzydkiej i deszczowej wsi pod Warszawą! :)

Renata Pawlowska said...

Moje marzenie Granada.
Pozdrawiam serdecznie:)
Kalejdoskop Renaty!

Post a Comment

Tuesday, 22 January 2013

Zapachy i kolory Granady/ Colors of GranadaDziś zamarzyłam o ciepłym kraju. Za dużo już tych szarych i deszczowych dni (dziś nawet śnieg padał i temperatury spadły poniżej zera)! Potrzebuję słońca! Na razie jednak opcja kupienia biletu i spędzenia choć kilku dni na Karaibach czy w Australii nie wchodzi w grę, nie pozostaje mi nic innego niż powspominać kilka upalnych sierpniowych dni, które spędziłam w Granadzie. Jeśli się orientujecie w średnich temperaturach letnich Andaluzji, to wiecie, że lepiej przełożyć wizytę w tym hiszpańskim regionie na miesiąc inny niż lipiec czy sierpień. Chciałam jednak wykorzystać ostatnią okazję zwiedzenia Alhambry przed przeprowadzką do Irlandii, że zignorowałam wszystkie moje hiszpańskie koleżanki, które pukały się w głowę, jak usłyszały o moich planach.  Nie będę jednak narzekać na ponad 40 stopniowe upały, bo miasto mnie zachwyciło (mimo że po lunchu chowałam się w klimatyzowanym pokoju hotelowym i wychodziłam dopiero w okolicach 18, bo nie dało się wytrzymać na ulicy). 


Dziś nie napiszę jednak o Alhambrze, arabskim pałacu, który przyciąga tłumy turystów. Uwielbiam skupiać się na małych detalach, staram się je wyszukać i zapamiętać. O zabytkach można przeczytać w pierwszym lepszym przewodniku, ale one mogą pominąć intensywny zapach ziół, który czuć na kilkanaście metrów od katedry. Mogą pominąć, jak intensywnie białe są ściany cygańskich grot czy jak wspaniałym pomysłem chroniącym przed słońcem jest zawieszenie metrów materiału nad wąskimi ulicami. 

Zagłębiając się w Albaicin, dzielnicę arabską, można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w Maroku. Mijamy liczne herbaciarnie serwujące mocną i słodką herbatę ze świeżymi listkami mięty, słyszymy dźwięki arabskiej muzyki, mieszające się z kolorowymi dekoracjami i intensywnymi zapachami (tak dźwięki, zapachy i dekoracje mogą się przenikać i uzupełniać). 


Zbliżając się do katedry czujemy intensywny zapach ziół. Aż kręci się nam w głowie. 
Ja z Granady zapamiętałam upajający zapach mięty, intensywnie pomarańczowo kolor orzeźwiającego gazpacho, świst wachlarzy. I odkryłam, że smażone bakłażany smakują wyśmienicie polane miodem. 


Uwielbiam street art, a spacerując po Granadzie można się natknąć na prawdziwe dzieła sztuki, zasługujące na własny post. 


Nie mogę się doczekać wiosny, która mi się kojarzy właśnie z kolorami i zapachami. Gdyby teletransportacja istniała, to chętnie przeniosłabym się do Andaluzji…Today it snowed in Ireland.  And winter is not my favorite time of year. I’m already tired of gray and rainy days. I need sun! I dream of spending few days in a warm country. Unfortunately, there is no chance anytime soon to buy a plane ticket and flu to Australia or the Caribbean or Australia. What I can do instead is watch some photos from hot Agust days I spent in Granada. As you can imagine, the summer in Andalucia is sometimes infernal, and it is better to avoid visiting this region during July or August. But I really wanted to see Alhambra before moving to rainy Ireland so I ignored all my Spanish friends, who though I was crazy not to go to spend my few days of holiday on a beach. Well, I must admit that I was forced to spend few hours after lunch in  an air conditioned hotel room as it was virtually impossible to walk on the streets when it was over 40 degrees and no wind. But still, I fell in love with the city. 


Today, however, I won’t focus on Alhambra, the main reason people visit Granada. As you may have noticed, I love to focus on small details that some people tend to ignore. You can read in a guide about how beautiful certain touristic attraction is, but you won’t find the description of how intensively herbs smell there or how vibrant colors are in a city. And for me Granada was all about colors and smells (well, and high temperature and Alhambra as well). So today I’m taking you for w walk around white narrow streets.


When you get lost in the maze of narrow streets of the Albaicin district and you forget for a moment that you are in Spain, you may get the impression you are somewhere in Marocco. OR at least that is how I imagine this country is, as my visit there is still pending. You find many tea rooms serving strong and sweet tea with fresh mint leaves, you hear the sounds of Arabic music, and all those colorful decorations and intense fragrances just strengthen that impression.


When you are close to the cathedra,  the first thing you notice is an intensive smell of herbs. It’s so refreshing in summer heat! 

Every time I feel the smell of mind, I remember the days I spent in Granada. I discovered there how great a fried eggplant tastes when you drizzle it with honey. Or how refreshing a gazpacho is… Or that Spanish women really know what they are doing when using a fan.


I love street art, and Granada is full of gems. Just get yourself lost and you will come across a real piece of art! Promise a post on that soon.  


I’m really looking forward to spring, to exploring new places … Somehow, for me, winter is not a good season to travel. 

15 comments:

Aggy said...

Gorgeous Aga! I'm always torn between winter and summer. Winter is so damn cold while summer is so damn hot! Haha

I love that narrow streets, looks like a place I could get lost in. Amazing!

Ajka said...

Myślę, że bym się tam baaaaardzo odnalazła :)

Agnieszka Stasiewska said...

# Aggy- I really don't like winter, summer and especially spring are my seasons! ANd Granada is truly beautiful! I wouldn't mind going back there!

#Ajka, nie wiem, czy pamiętasz, ale wspominałam, że Tobie Granada by się podobała. Oprócz Alhambry nie ma wielkich zabytków, można za to chodzić godzinami po dzielnicach- cygańskiej, arabskiej i żydowskiej. Miasto bardzo w naszym kimacie!

Jo said...

zima też ma swoje zalety ;)
a lampy na zdjęciu piękne ;)

Travelling Milady said...

Dobrze,że mamy wspomnienia:)

monika jall said...

ah, jak przyjemnie...:)

pola said...

Bakłażan polany miodem? ale jak to? :) napisz coś więcej, bardzo mnie zaciekawiłaś!

Anonymous said...

Beautiful pictures and descriptions! I loved the winding streets of Granada and wish I could have spent more time there. You're right - at times it looks more like Morocco than Spain.

Anonymous said...

Your Vegetable Garden Can Reap The Benefits Of Good Quality
Topsoil Make The Playground Safe With Rubber Mulch

Have a look at my web-site ... konnect4plus.com
Visit my web page ... mequon tree nursery

Anonymous said...

Where are good quality places to get good free blogger
templates?. I understand of pyzam but I would really prefer
to search others, what are some good sites?.

Also visit my blog ... vaginal mesh lawsuits
Feel free to visit my homepage ; vaginal mesh lawsuits

Anonymous said...

By Matthew Goldstein and Jennifer AblanApril Brooks,
a special agent in charge of the New York field office of the Federal Bureau
of Investigation, and David Chaves, a supervisory agent,
said it is hard to predict the next wave of securities fraud, but they
add that it will have a lot to do with advances in technology and
social media. Immediately upon entering a query users are brought to a "local" results
screen which lists of course all local destinations
related to the search. In this case we are rewarded with a listing of local Chinese restaurants.

There is also a small map above the "local" listings which displays the result relations on a map, users
can also click on the map to navigate to "Bing maps".
http://www.the-dungeonmaster.com/w/index.php5?title=User_talk:JamiBurr How to Choose a Prepaid International Cell Phone Card for Optimum
Convenience One glaring example is this prank by John Hargrave where he demonstrates how he got personal information
of Verizon's CEO through his prank showing cell phone records could be easily accessed. The prank starts with Hargrave getting information about Verizon's CEO
Ivan Seidenberg through one of those 'free cell phone records' sites.
my web page > reverse phone lookup cell

Anonymous said...

I am starting a business selling various baby stuff that I make.
And I want to begin a website to be able to sell them on.
Can anyone tell me the steps which i will need
to proceed through to do this? And what is the cost?
. Thanks..

Have a look at my website ... teachdifferent.Ch
my page :: paxil lawsuit settlements

Anonymous said...

Everyone says you can't move an initial Tumlbr blog without deleting the account, but what about the second blog? I have two accounts, one which I use and one that I just started. I avoid the use of the primary blog about the old one, but I do make use of a secondary blog on a single account. Will there be any way I will move that secondary blog to my new account as being a secondary blog as well?. Thanks!.

my website ... Www.Sme-Community.Com
Have a look at my webpage :: paxil lawsuit settlements

Kasia said...

Po prostu uwielbiam Cię za te detale! :) I też z chęcią siedziałabym sobie teraz w Andaluzji, a nawet w Galicji! ;) Byle tylko w mojej ukochanej Hiszpanii... Pozdrawiam z brzydkiej i deszczowej wsi pod Warszawą! :)

Renata Pawlowska said...

Moje marzenie Granada.
Pozdrawiam serdecznie:)
Kalejdoskop Renaty!

Post a Comment

Bądź na bieżąco/ Follow by Email